Rahmet peygamberi Sitesi

Dünya İslam Birliği - Uluslararası Peygamberi Tanıtma ve Destekleme Komisyonu

Finlandiya Başbakanı Katainen: İslam'ı Yanlış Tanıyoruz

Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Avrupa'da ve kendi ülkesinde bazı politikacıların İslam hakkındaki hoşgörüden uzak söylemlerini doğru bulmadığını söyledi.

 Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Avrupa’da ve kendi ülkesinde bazı politikacıların İslam hakkındaki hoşgörüden uzak söylemlerini doğru bulmadığını söyledi. Katainen, bu söylemlerin İslam’ı yanlış tanımaktan kaynaklandığını dile getirdi.

 Başbakan Jyrki Katainen, Müslümanlar adına devlet ile birinci derecede muhatap olarak kabul edilen ve yaklaşık 55 bin Müslüman’ı temsil eden Finlandiya İslam Birliği'nin "SINE" Başkent Helsinki'de bu sene 3.’sü nü düzenlediği İslami Expo’ya onur konuğu olarak katıldı. İslam'da diyalogun çok önemli olduğunu söyleyen Katainen, “Finlandiya'da 30 civarında Müslüman derneği bulunuyor ve bunların sayıları her yıl artıyor. Dünya genelindeki terör eylemlerien karşı bu dernekler birleşerek açıklama yapmalı, çünkü İslami derneklerin fikirleri bizim için önemlidir.” diye konuştu.

 Avrupa’da ve kendi ülkesinde İslam hakkında bazı politikacıların hoşgörüden ifadelerini doğru bulmadığını ifade eden Finlandiya başbakanı, "Biz Avrupa olarak İslam’ı çok yanlış tanıyoruz ve İslam hakkında çok az bilgiye sahibiz. Buna Finlandiya'da dahil.” dedi.

 Finlandiya’da dini özgürlüklerin diğer ülkelere göre daha geniş olduğunu kaydeden Jyrki Katainen, “Ülkemde farklı dinlere ve kültürlere sahip insanların bir arada yaşamasını istiyoruz. İnsanlar farklı dinlere inanabilirler ama birlikte yaşamak için birbirimize saygı duymalıyız. Bu ülkede herkes dini ibadetini yapabilir kimse buna karışamaz çünkü Anayasa herkesin dini özgürlüğünü garanti atlına almıştır. Finlandiya birçok dine ev sahipliği yapmaktadır. Devlet olarak din temsilcileriyle her zaman görüşüyoruz. Din hayatın bir parçası olduğu için din görevlileri okullar ve hastaneler gibi önemli yerlerde de olmalıdır.” ifadesini kullandı.

 Finlandiya'da 2006 yılında 26 değişik dernek tarafından kurulan İslam Birliği'nin "SINE" Sözcüsü Bilal Dalkılıç ise “İslami Expo’ya Bahreyn, Dubai, Burma, Pakistan, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerden insanlar katıldı. Son yıllarda özellikle Avrupa'da ve Finlandiya'da çoğalmakta olan İslamofobiye karşı bu katılım çok önemliydi. Finlandiya'da doğup büyümekte olan Müslüman gençlere ve diğer insanlara birlikte yaşamanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

http://www.alukah.net/World_Muslims/6/63221

bizi takip edin

Find Rahmet peygamberi Sitesi on TwitterFind Rahmet peygamberi Sitesi on FacebookFind Rahmet peygamberi Sitesi on YouTubeRahmet peygamberi Sitesi RSS feed